Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muay thai

Muay Thai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Muay thai)
Skočit na: Navigace, Hledání
Zahajovací ceremoniál vai-kru

Muay Thai, známý též jako thajský box (thaibox) je thajské fullkontaktní bojové umění.

Vyvinulo se patrně z čínských bojových umění a v Thajsku si získalo obrovskou popularitu. Původně se souboje odehrávaly převážně na tržištích. Později začaly vznikat specializované stadiony a zápas se přesunul do klasického ringu.

Jedná se o jeden z nejtvrdších bojových sportů. Jsou povoleny údery lokty a koleny. Kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic se nepoužívají žádné chrániče a bojovníci nastupují k zápasu bosí. Souboj trvá pět kol po třech minutách. Jednotlivá kola jsou oddělena dvouminutovou přestávkou.

Boj v Muay Thai

Každý zápas začíná tradičním zahajovacím ceremoniálem vai-kru (tanec-modlitba). Bojovníci Muay-Thai nosí z provazu upletené čelenky mong-kol.

Thajský box je bojové umění pro tvrdé chlapy a vyvíjelo se ve skutečných bitvách.


Thajský box neboli Muay-Thai je bojové umění staré více než tisíc let. Jeho základními "zbraněmi" jsou pěsti, lokty, kolena a nohy, což vlastně platilo odjakživa a platí to i v současnosti. Tento bojový sport vznikl zřejmě během neustálých bojů Thajců se sousedními kmeny Barmánců, Khmérů a Vietnamců, neboť správně zvládnutá technika boje muže proti muži poskytovala velké výhody tomu, kdo ji uměl nejlépe. V tomto století se stal thajský box atraktivním bojovým sportem, v samotné zemi původu je stejně oblíbený stejně, jako u nás hokej a skoro každý Thajec ovládá přinejmenším jeho nejdůležitější základy.

Každý zápas začíná rituálem Vai Khru (tzv. vyhánění strachu ze srdce) a jeho hlavním cílem je, aby se bojovník připravil a plně soustředil na nadcházející souboj s nemilosrdným protivníkem. Poté oba boxeři zamíří do protilehlých rohů ringu, kde jim trenéři udělí poslední pokyny před zápasem. Samotný zápas je rozložen na pět kol po třech minutách s přestávkami o délce jedné minuty a dvaceti sekund. Na konci každého kola je proveden součet bodů a vítěz je pak určen podle celkového počtu získaných bodů, pokud se ovšem každý ze zápasníků udrží do konce zápasu při vědomí; nezřídka se totiž stává, že je jeden z boxerů knokautován a padne bezvládně na podlahu ringu. V takovém případě - stejně jako v klasickém boxu - počítá hlavní rozhodčí do deseti, a pokud se zápasník nezvedne, je zápas automaticky ukončen a soupeř je vyhlášen vítězem.

V České republice se thajský box provozuje na profesionální úrovni a zájem o něj stále narůstá. Ve světě jsou na prvním místě Thajci, Američané a státy bývalého Sovětského svazu, naše země se však drží přinejmenším v první patnáctce těch nejlepších. Svědčí o tom i množství titulů, které si naši bojovníci přivezli z mnoha turnajů, každoročně pořádaných v různých zemích. Úspěchy mají i v kolébce tohoto bojového sportu, v samotném Thajsku.

převzato s : wikipedie.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Heinous blood pressure (hypertension)

(ADweseevaf, 8. 10. 2018 5:28)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/efficacite-cialis-generique/

What is a salutary blood power

(ATewSeryterm, 28. 7. 2018 14:18)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-feminin-u20/