Jdi na obsah Jdi na menu
 


MMA

Mixed Martial Arts neboli smíšená bojová umění je syntéza různých bojových stylů jako jsou například: Muay Thai (Thajský box), Savate (La canne-Francouzský box), Karate apod. pro boj v postoji. Za nimi následují Judo, Zápas (řecko-římský a volný styl), Sambo (Ruský zápasnický styl z poč.20.stol.podobný Judu) pro zápasnickou techniku a pro přechody na zem a za nimi Brazilské Jiu Jitsu pro boj na zemi.

Počátky

Řecký pankration

MMA (či Vale-tudo, Free-Fight, Ultimate-Fighting apod) je fenomén posledních dvou desetiletí, ovšem jeho počátky sahají až do 7.stol.př.n.l. kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou směs starověkého boxu a zápasu, ve které byly povolené všechny údery a zápasnické techniky (včetně lámání končetin, vypichování očí a úderů na genitálie), které by vedly k poražení soupeře. Zápasy trvaly často několik hodin a nezřídka končily smrtí. Pankratisty využíval pro jejich legendární schopnosti např. Alexandr Veliký při svých taženích. Tento způsob boje přetrval v Řecku dodnes, ovšem s jasnými a bezpečnými pravidly chránícími oba zápasníky.


 

 Zrod moderní podoby MMA

Zrod moderních MMA je možno vystopovat v Brazílii, v první pol.20.stol, kdy Helio Gracie (rodina Gracie vytvořila Brazilské Jiu-jitsu) vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale tudo (braz- vše dovoleno) a v těchto bojích většinou vítězil a to i proti mnohem těžším zápasníkům. Učil BJJ i své syny, kteří poté vydali proslulou Gracieovskou výzvu(odměnu 100.000 dolarů tomu, kdo je dokáže porazit), čímž zajistili svému rodinnému stylu nehynoucí slávu a přitáhli k soutěžím ve Vale-Tudo množství diváků.

Bojovníky vždycky zajímalo, který styl boje je nejlepší v porovnání s jinými a tato zvědavost vyústila v roce 1993 v šampionát UFC (Ultimate Fighting Championship) pořádaný ve Spojených státech. Proti sobě tu nastoupili zástupci různých stylů, jako Kung-fu, Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu , Zápas apod. Šampionát (stejně jako několik následujících) vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie, který ve finále porazil Gerarda Gordeaua (Savate) a to díky své technice boje na zemi, kterou ukázal ostatním stylům boje to, co jim chybí, a na kterou nebyly schopné odpovědět.

 Dnešní MMA

V dnešním Vale-Tudu, či MMA, jsou bojovníci připravovaní ve všech třech úrovních boje- boj v postoji, zápas a boj na zemi, protože ve Vale-tudu nemá byť dobrý, ale jednodimenzionální bojovník šanci. Existuje několik elitních profesionálních soutěží jako je například americká UFC , bývalá japonská PRIDE nebo euroasijská K-1. Vedle toho je samozřejmě bezpočet soutěží menších (to ale automaticky neznamená, že by byly horší).

UFC Hits The UK.jpg

V profesionálních bojích se bojuje na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem, povinné chrániče tvoří pouze speciální rukavice a chránič zubů. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství- K.O., vzdáním soupeře (submission), zastavení rozhodčím(T.K.O) apod. Podle tohoto hlediska můžeme rozdělit i bojovníky:

  • Striker-který se brání strhům na zem(take-down), rád bojuje v postoji a chce zápas ukončit K.O.
  • Wrestler- který strhává na zem a boj zakončuje údery na zemi
  • Groundfighter- který boj přenáší na zem a tam si vynutí vzdání soupeře pomocí submission techniky, nejčastěji pákou nebo škrcením


Zakázané jsou pouze údery do genitálií a píchání do očí.

 Druhy bojovníků

1.Striker-který se brání strhům na zem (take-down), rád bojuje v postoji a chce zápas ukončit K.O.

2.Wrestler- který strhává na zem a boj zakončuje údery na zemi

3.Groundfighter- který boj přenáší na zem a tam si vynutí vzdání soupeře pomocí submission techniky, nejčastěji pákou nebo škrcením

 Čeští MMA bojovníci

převzato s : wikipedie.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fighter

(Val, 17. 5. 2019 16:56)

Nejlepší fight gear https://oss-sports.cz/

chci umet ctim srdcem

(jaroslav, 3. 10. 2015 1:36)

Chci umet chci pocitit tezkost a silu umet silu umeni

co to je ?

(petr, 7. 5. 2015 11:54)

hezky jste to okopírovaili z wikipedie